HABERLER / ASKF /

SAĞLIK RAPORU ÇİLESİ SONA ERDİ

Yayın Tarihi : 2020 Ocak 04 00:03:28

Haberin

Okunma Sayısı
824

SAĞLIK RAPORU ÇİLESİ SONA ERDİ

SAĞLIK RAPORU ÇİLESİ SONA ERDİ

Bingöl Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ali Ekber Alimoğlu, amatör sporcuların lisans çıkartma sürecinde yaşadıkları sağlık raporu sorununun Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun takdiri ile kaldırıldığını açıkladı.

Bingöl Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ali Ekber Alimoğlu, Amatör sporcuların lisans çıkartma sürecinde yaşadıkları sağlık raporu sorununun Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun takdiri ile kaldırıldığını açıkladı. Artık sağlık raporu yerine, “Sağlık Beyanı Formu”nun yeterli olacağı belirtildi.

Bingöl Amatör Spor Kulüpleri Federasyonundan yapılan açıklamada, vize ve transferlerde sağlık raporu yerine 18 yaşından büyük futbolcuların kendisinin, 18 yaşından küçük futbolcuların ise velisinin imzalayacağı “Sağlık Beyanı Formu”nu vermelerinin yeterli olacağı açıklandı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Sağlık Bakanlığı, “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönergesi”nde yaptığı değişiklik ile yeni uygulama olan “Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu” metni değiştirilmiş ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden sevk belgesi alınarak sağlık raporu için başvuru zorunluluğu doğal olarak futbol lisans işlemlerinde sıkıntı yaratmıştır.

Bu sıkıntının aşılması için öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığı 3289 sayılı “Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu” kapsamında kurulan spor federasyonlarını kapsayan “Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği”ni 14 Aralık 2019 tarih ve 30978 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak önemli bir adım atılmıştır. Bu yönetmelik kapsamında sağlık raporları sadece ilk defa alınacak (filiz) lisans işlemlerinde istenecek olup, vize ve transfer lisans işlemlerinde kişi veya veli (18 yaşından küçükler) den spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya elverişliliğine dair yazılı beyan istenmesi kararlaştırılmıştır.

Bu gelişme üzerine Konfederasyonumuzun girişimleri sonucu Türkiye Futbol Federasyonu “Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer Talimatı”nda da değişiklik yapılarak gerekli düzenlemeye ilişkin 20.12.2019 tarihinde yapılan TFF Yönetim Kurulunda alınan karar 23.12.2019 tarihinde TFF internet sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

“SAĞLIK BEYANI FORMU” YETERLİ OLACAK

Yapılan bu değişiklik ile amatör futbolcularda sağlık raporu sadece filiz lisanslarda istenecektir. Vize ve transferlerde sağlık raporu yerine 18 yaşından büyük futbolcuların kendisinin, 18 yaşından küçük futbolcuların ise velisinin imzalayacağı ‘Sağlık Beyanı Formu’nu vermeleri yeterli olacaktır.

Başkan Alimoğlu; “Gençlik ve Spor Bakanlığı kapsamındaki federasyonlarda ve Türkiye Futbol Federasyonu’nda vize ve transfer işlemlerinde yazılı beyanın yeterli olması kararının alınmasına destek veren,  Taskk Genel Başkanı Ali Düşmez, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Spor Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Baykan’a TFF Başkanı Sayın Nihat Özdemir’e ve yönetimine teşekkür ederiz” dedi.    HABER MERKEZİ

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER HABERLER

  • TFF Sağlık Kurulu'ndan Açıklama
    Covid-19 pandemisinin son günlerdeki seyri üzeri...
  • Bölgesel Amatör Lig grup kuraları açıklandı
    26 Mart 2021 tarihinde İstanbul'da TFF Hasan Doğ...
  • 2020-2021 Sezonu BAL grupları belirlendi
    2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig grupları a...

Yorum Yap